• 1

فوم xps چیست ؟

فوم xps چیست ؟

فوم xps که نام اختصاری از پلیمر پلی استایرن اکسترود شده یا معروف به عایق حرارتی xps پلی استایرن می باشد از ذوب شدن و ترکیب پلیمر پلی استایرن در دستگاه اکسترودر همراه با ترکیب با کمک فرآیندهای تشکیل دهنده هسته و پایدار کننده فوم فشرده در دستگاه می باشد.

کمک فرآیندها شامل روان کننده، رنگ دهنده، لغزنده پلیمر داخل دستگاه، نرم کننده فوم قبل از تشکیل، ضربه پذیرتر کردن فوم، مقاوم کننده در برابر حریق، آنتی استاتیک، آنتی بلاک، آنتی باکتریال و ... می باشند.

فوم xps پلی استایرن بهترین عایق حرارتی شناخته شده می باشد که در طول زمان خاصیت عایق بودن خود را در مقایسه با فوم عایق پلی اورتان pu از دست نمی دهد و کیفیت مقاومت فشاری آن به مراتب بالاتر از انواع عایق ها می باشد. عایق فوم xps در نوع خواص بی نظیر است و پایایی آن همانند پایایی فوم گلاس عایق قابل مقایسه و رقابت است.

دانسیته پایین و مقاومت فشاری بالا و خواص عایق با کمترین جذب رطوبت عایق فوم xps را در رتبه یک خواص و کیفیت انواع عایق تبدیل کرده است.

مقایسه فوم یونولیت، فوم EPS ، فوم پلی اورتان، عایق پلی اورتان، ساندویچ پانل پلی اورتان، کانال از پیش عایق پلی اورتان با فوم پلی استایرن اکسترود شده (فوم XPS) در برابر رطوبت در مدت زمان 10 سال نشان می دهد که بقیه فوم ها بغیر از فوم xps در برابر رطوبت مقاوم نبوده و رطوبت جذب می کند و هر چه مقدار رطوبت جذب شده بیشتر شود به همان نسبت خاصیت عایق بودن آن از بین می رود و کارایی ندارد ولی عایق فوم xps، کانال از پیش عایق xps، فوم فشرده ساندویچ پانل XPS، عایق کف سردخانه xps، عایق پانل دیواری xps ، عایق پانل سقفی فوم فشرده xps ، در طول مدت زمان 10 سال نه تنها خواص عایق بودن خود را حفظ می کند و رطوبت را به خود جذب نمی کند بلکه می توان به راحتی عایق را از محل قرار گیری جهت استفاده در محل دیگری باز و جابجا کرد و قابلیت استفاده دوباره را به آسانی دارد.

فوم xps را می توان بصورت ورق عایق ، داخل هسته انواع ساندویچ پانل ( ساندویچ پانل سقفی ذوزنقه، ساندویچ پانل تخت دیواری، ساندویچ پانل غیر فلزی)، داخل ساندویچ پانل دست دوم، در ساخت ساندویچ پانل کارکرده دست دوم ، داخل هسته انواع کانتر آشپزخانه، داخل هسته درب اتاقی، داخل کانال از پیش عایق، بعنوان کف سازی انواع سردخانه، کفسازی انواع جاده ها و راه های با دمای یخبندان، بعنوان پر کننده انواع سطح و چاله، پوشش سقف پشت بام، پوشش کف طبقه اول ساختمان های مسکونی، پوشش کف طبقات ساختمان های تجاری، پوشش ایزوله دیوارهای بیمارستان و اتاق های عمل و اتاق تمیز، کانال های انتقال هوای آنتی باکتریال بیمارستانی و محیط های حساس شیمیایی، و هزاران کاربرد دیگر از انواع ساخت کشتی ، قایق تفریحی، تخته موج سواری، ماکت فومی انواع عروسک و اشکال تبلیغاتی، ماکت سازی معماری، ماکت سازی نمایشگاهی، ماکت سازی دکوراسیون ، سازه های معلق آبی، موج شکن ها، انواع اسکله های سیار ارتش، اسکله های موقت راه سازی، راه های موقت روی آب، سازه های سبک توربین های بادی، سازه های سبک شامل بدنه و پایه و تیغه های هواپیما، ساخت گلایدر، فوم xps بدنه هواپیمای سبک، فوم ساخت بدنه انواع ماشین ها و پرنده های کنترلی و کاربردهای دیگر فوم xps که تمام کاربردهای فوم عایق xps  در این مقاله جا نمی شود و این فوم فشرده اگر توجه و دقت به آن شود صنعت و انرژی و صنایع تکنولوژی را به تنهایی می تواند یک پله ارتقا دهد و بسیار مفید و کاربردی است.

از نظر اقتصادی قیمت فوم xps از انواع قیمت فوم عایق مانند قیمت فوم پلی اورتان، قیمت فوم عایق پشم سنگ، قیمت فوم پلی اتیلن، قیمت فوم الاستومری و قیمت انواع فوم عایق به صرفه تر و مناسب تر است.

قیمت فوم فشرده xps نسبت مستقیم با قیمت پلیمر گرانول پلی استایرن در بازار دارد. در زمان هایی که قیمت محصولات پتروشیمی در کشور دچار تلاطم و نوسان می شود قیمت عایق فوم xps نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و همچنین در هنگامی که شرکت های پتروشیمی فروش گرانول های پلیمری را سهمیه بندی می کنند و قیمت ها را افزایش می دهند صنایع پایین دستی یا مجبور به توقف خط تولید به علت نبود مواد اولیه می شوند و یا با افزایش قیمت در محصولات تولیدی خود مواجه می شوند که نشات گرفته از سیاست های شرکت های پتروشیمی و بالادستی می باشد.

همچنین نوسانات قیمت ارز، تحریم های بین المللی، بیماری های پاندمی مانند بیماری های آنفولنزا و بیماری کرونا و انواع بلایای طبیعی و غیر طبیعی در سال های اخیر باعث نوسان در تولید انواع محصولات پایین دستی پتروشیمی و نوسان در قیمت و مصرف محصولات پایین دستی در برهه های زمانی مختلف گردیده است ولی با این اوصاف در طول سالیان فعالیت تولید در زمینه عایق فوم xps  در این مجموعه سعی شده است که کمترین نوسانی در تولید محصول با وجود بومی سازی برخی قطعات و ماشین آلات بوجود نیاید و همچنین با اتکا به دانش بومی و کاهش وابستگی به متخصصان خارجی با کمک مهندسان و نیروی کار داخلی بتواند انواع عایق فوم فشرده xps در قیمت ها و ضخامت ها و کیفیت های مقاومت فشاری مختلف تولید و به بازارهای داخلی عرضه نماید.

 استفاده از مطلب فوق تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

 فوم xps

 

برچسب ها: عایقxps، فومxps، فوم فشرده، فوم عایق، پلی استایرن،, داکت, عایق حرارت, ورق از پیش عایق شده, کانال عایق , pre-insulated duct, PIR

کانال از پیش عایق XPS

کانالهای از پیش عایق شده، یکی از تکنولوژیهای روز جهت انتقال هوا بوده و امروزه جانشین مناسبی برا کانالهای گالوانیزه مرسوم میباشد.

Top

تماس با ما

شرکت سینرژی پارس


info@coolduct.ir
شنبه الی چهارشنبه - ۹ صبح الی ۱۷